dehaze

درب های چوبی ساختمان آلتن

در واقع اولین و تاثیرگذارترین بخش هر ساختمان درب ورودی آن است. برای اکثر مردم درب های ورودی ساختمان سه چیز را فراهم می کند: استحکام و امنیت، حریم خصوصی و سبک معماری سازه. می توان گفت که در نگاه اول درب ورودی ساختمان اولین و کلیدی ترین مرجع قضاوت آن ساختمان محسوب می شود. توجه به این نکته ضروری است که جنس درب ساختمان، فرم، رنگ، سبک و اجزا تشکیل دهنده آن، جملگی عواملی تاثیرگذار در زیبایی و جذابیت آن و البته قضاوت افراد نسبت به ساختمان می باشند. هر چند که در نگاه اول درب به خودی خود تعریفی مستقل داشته و بیانگر مفاهیم واژه گانی همچون، امنیت، حریم شخصی و معماری است، اما نباید این موضوع را فراموش کرد که در واقع اجزای اصلی فرم دهنده درب، یراق آلات درب استفاده شده در آن است که تاثیر استفاده مناسب و بهینه این یراق آلات از جمله قفل و دستگیره لولا و غیره در شکل گیری مفاهیم امنیت و زیبایی و معماری نقش کلیدی را دارند.
آلتن با استفاده از بهترین مواد اولیه جهت تولید درب های چوبی ساختمان و پارکت های چوبی تضمین دوام و ماندگاری این محصول را در طولانی مدت برای مشتریان خود به ارمغان می آورد.

در قدیم برای ساخت درب چوبی از چوب های طبیعی استفاده شده است. با توجه به رو به پایان بودن منابع طبیعی و درخت ها در ایران و از دست رفتن منابع طبیعی استفاده از مصنوعات چوبی اجتناب ناپذیر می باشد. در این میان درب چوبی ساختمانی نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. چوب دارای مزایای زیادی جهت استفاده به عنوان درب چوبی می باشد ولی بطور کلی ساختار درب چوبی در قدیم تمام چوب بوده است. درب های چوبی نسبت به جنس و کیفیت، ساده یا طرح دار بودن و ... از مصارف گسترده و وسیعی برخوردارند که در این میان زیبایی و راحتی دو چندان در مقایسه با درب های غیر چوبی را به خود اختصاص داده اند. درب و پنجره سازی یکی دیگر از رشته های صنایع چوب می باشد که شاید بتوان گفت قدمت آن به زمانی می رسد که یک چهاردیواری با سقف بنا شده است. در گذشته های دور، درب ها فقط از درز کردن تخته های صاف با اتصالی ساده و ابتدایی ساخته شده و با یراق آلاتی مانند پاشنه و کلون به چهارچوب نصب می شده و مورد استفاده قرار می گرفته است. در دهه های اخیر با ورود دستگاههای پیشرفته صنایع چوب درب ها در طرحها و سبکهای متفاوتی تولید گردیده است. امروزه دربهای تمام چوب ورودی و دربها
ی پرسی اطاقی در طرحها و جنسهای مختلف ساخته شده و در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در این بین در ساخت درب های جدید از MDF استفاده می شود. به عبارت دیگر MDF با روکش چوب همان زیبایی را خلق می کنند که در چوبی داشته اند. در حقیقت ظاهر درب همان روکش چوبی می باشد و مغزی درب ها از ام دی اف می باشد. در ساخت این نوع درب ها، در بعضی مواقع از شبکه مشبک مانندی استفاده می کنند، این نوع شبکه های تو خالی که شبکه هانی کامب نیز نامیده می شود باعث سبک شدن وزن درب می شوند. این نوع شبکه های داخلی با ابعاد مختلف می باشند که می توان گفت هر چه فاصله شبکه در این نوع درب ها کمتر باشد مقاومت درب های بیشتر می باشد. از مزایای استفاده MDF در درب های داخلی این می باشد که MDF با توجه به ثبات ابعادی که به واسطه چسب اوره فرمالدئید دارند مناسب برای استفاده در درب های داخلی ساختمان می باشند.

معمولا از چوب کاج (روسی) برای ساخت دربهای پرسی استفاده می شود چون سبک تر هستند ولی از چوبهایی چون راش، چنار، ملچ، گردو و بلوط برای ساخت دربهای چوبی استفاده می شود.

تعاریف و اصطلاحات:


درب چوبی آلتن : دربهای چوبی شامل دربهای چوبی ساده و دربهای تمام چوب می باسند.
دربهای تمام چوب ماسیو آلتن : به دربهایی گفته می شود که کلیه اجزای آن از چوب توپر و به شکلهای مختلف ساخته می شود.
دربهای نیمه ماسیو آلتن : دربهایی هستند ترکیبی از دربهای تمام چوب ساده که به اشکال مختلف ساخته می شود.
دربهای چوبی ساده (پرسی) آلتن : دربهای چوبی ساده از قسمتهای کلاف، شبکه داخلی (هانی کامب) و رویه تشکیل شده است.
کلاف درب آلتن : قابی است چهارگوش که پس از پر کردن فضای داخل آن دو رویه را روی آن می چسبانند.
مواد پرکننده آلتن : موادی است که فضای خالی کلاف را پر می کند. این مواد می تواند از باریکه های چوب (حلقوی یا چهارگوش)، شبکه های مقوایی و سایر مواد پرکننده سبک سلولزی و شیمیایی باشند.
لبه درب آلتن : عبارت است از حاشیه ای که از چوب کلاف یا از چوب محکم دیگری که جهت استحکام لبه با پشتی به کلاف چسبانده شود.
چوب زیر قفل و لولا آلتن : قطعه ای چوبی است که جهت استحکام بیشتر در محل نصب قفل و لولا از داخل به کلاف متصل می شود.
رویه در آلتن : صفحه ساخته شده از فرآورده های چوبی (تخته خرده چوب، تخته چند لایه، تخته فیبر و ... ) که از دو طرف به کلاف چسبانده می شود.
لنگه درب آلتن : عبارتست از تمام قسمت متحرک که بوسیله دو یا چند لولا به چهارچوب متصل شده است.
در یک لنگه آلتن : دری است که هنگام باز و بسته شدن تمامی پهنای آن حول لولاهایی که در را به چهارچوب متصل کرده است می چرخد.
درب دو لنگه آلتن : دری است که به دو قسمت تقسیم می شود و هر یک از لنگه های آن به قاب لولا شده و هنگام باز و بسته شدن می تواند مستقلا حول لولاهایی که به چهارچوب متصل است بچرخد. در ضمن یکی از لنگه ها را ممکن است توسط کشوی مغزی به چهارچوب بطور موقت ثابت نمود.
درب قاب لبه ای آلتن : دربی است که در حاشیه آن یک بریدگی متناسب با دوراهه چهارچوب تعبیه کرده باشند.
درب بدون قاب لبه آلتن : دربی است که در کناره آن بریدگی تعبیه نشده باشد.
درب شیشه دار آلتن : دربی است که در آن محلی برای نصب شیشه متناسب با ابعاد درب تعبیه شده باشد.

جهت گردش دربها:

دربی که لولای آن در سمت راست قرار گرفته باشد و یا بعبارت دیگر با دست راست باز شود راست گرد نامیده می شود.
دربی که لولای آن در سمت چپ قرار گرفته و یا بعبارت دیگر با دست چپ باز شود چپ گرد نامیده می شود.

قسمت های مختلف درب

۱ . لنگه درب : قسمتی که درون چهار چوب در قرار می گیرد.
۲ . قاب درب : همان چهارچوب در می باشد.
۳ . آستانه درب : مربوط به قسمت پایینی قاب در است.
۴ . کتیبه : به قسمتی از درب یا پنجره گفته می شود که در قسمت بالایی در قرار گرفته و ممکن است بازشو و یا ثابت باشد .
۵ . وادار : تقسیم کننده لنگه در به دو یا چند قسمت میباشد.
۶ . بائو : واردار عمودی طرفین در یا پنجره که قفل و لولا نیز به آن متصل بوده و یا قفل و لولا درون آن قرار می گیرد.
۷ . قیدهای فوقانی و تحتانی : وادارهای بالا وپایین .
۸ . تنگه یا قاب تونیک : به قسمت صفحه مانندی از در که مابین دو وادار قرار میگیرد تنگه گویند.
۹ . پاخور : یال پایینی لنگه درب که معمولاً پهن تر از یالهای جانبی آن بوده است و به منظور جلوگیری از صدمه دیدن درب در مقابل ضربه پیش بینی می گردد .
۱۰ . شیشه خور : به قسمتی از یالهای درب گفته میشود که شیشه را بر روی آن تکیه می دهند .
۱۱ . دماغه درب : قسمتی از لنگه درب است که روی نمای قاب قرار می گیرد .
۱۲ .زهوار : به قسمتی از درب گفته میشود که به منظور زینت یا درزگیری و یا سهولت نصب شیشه بر روی در یا پنجره نصب می گردد.
۱۳ . یراق : به قسمتی از لوازم در گفته میشود که به منظور باز و بسته شدن و قفل کردن در مانند لولا ،دستگیره و … به کار می رود.

اتصالات مربوط به درب و چهارچوب


۱ . اتصالات فاق و زبانه آلتن : داخل یکی از کلاف ها با اره های مخصوص یک مته دریل بصورت یک شیار (متناسب با ضخامت چوب) تخلیه می گردد و کلاف بعدی بصورت قرینه طرفین چوب با اره خالی و قبل از نصب دو سطح آغشته به چسب چوب، دو سطح در محل قرار گرفته و تحت فشار، متناسب با نوع چوب قرار می گیرد.
۲ . اتصالات کام و زبانه آلتن : این نوع اتصال شبیه اتصال قبلی می باشد با این تفاوت که شیار و زبانه چوب بعد از اتصال نهایی دیده نمیشود.
۳ . اتصالات دم چلچله ای آلتن : این نوع اتصال باز هم شباهت هایی نسبت به دو مورد قبلی دارد اما از این نوع اتصال در ایران کمتر استفاده می شود. این نوع اتصال چون با دقت بالایی می بایست انجام گیرد از این رو برای انجام این کار زمان زیادی نیز صرف می شود به همین دلیل برای بسیاری از نجاران مقرون به صرفه نمی باشد.
۴ . اتصالات با چوب دوبل آلتن : این نوع اتصال در محل مورد نظر با دریل و یا چند سوراخ رو به روی هم و هم مرکز تعبیه می گردد، سپس چوب هایی با مقطع دایره به طول دو سوراخ تهیه و پس از آغشته کردن با چسب چوب دو محل را به هم اتصال می دهیم. البته چوب های اتصال دوبل امروزه به صورت شاخه ای در بازارهای محصولات چوبی عرضه می گردد. از این اتصال معمولا در درب های تمام چوب و پنجره های چوبی استفاده می گردد و همچنین در صنایع مبلمان سازی مورد بهره برداری است.
۵ . اتصالات فارسی بری ۴۵درجه آلتن : در این اتصال دو محل نصب به صورت زاویه ۴۵ درجه برش می خورد و با آغشته شدن با چسب و تحت فشار قرار گرفتن به یکدیگر چسبیده می شوند و در بعضی موارد برای استحکام بیشتر بین دو محل از چوب دوبل نیز استفاده میگردد.

چوبهای مورد مصرف درب و پنجره سازی:

گردو : این درخت در ایران در جنگلهای کرانه ی دریای مازندران و جنگلهای آستارا و گیلان فراوان وجود دارد. چوب آن دارای استحکام زیادی می باشد و از خانواده پهن برگان است. در آب و هوای نیمه خشک و مدیترانه ای به خوبی رشد می کند و قطر تنه ی آن تا 160 سانتیمتر می رسد. چوب آن دارای رگه های منظم و نامنظم با رگه ها و موج های زیباست. چوب این درخت سنگین و با دوام، سخت و با بافت متراکم می باشد که در ساخت دربهای تمام چوب استفاده می شود. امروزه بعلت گرانی آن کمتر در ساخت درب استفاده می شود. راش : از خانواده پهن برگان می باشد و در شمال ایران می روید و قطر آن تا 1.5 متر می رسد. چوب آن نیمه سخت و سنگین می باشد و دارای چشمه های ریز می باشد و رنگ آن قرمز روشن تا پررنگ می باشد. در ساخت دربهای تمام چوب و قاب تونیک دربهای نیمه استیل کاربرد دارد. معمولا نئوپانهای روکش راش یا سه لایی راش نیز در ساخت دربهای پرسی کاربرد دارد. صنوبر : بیشتر در شمال غربی ایران می روید. چوبی است سفیدرنگ با بافتی نیمه متراکم و سبک در بازار به چوب سفید معروف است. بیشتر برای کلاف دربهای پرسی استفاده می شود نسبت به چوبهای دیگر بسیار ارزانتر است. از خانواده پهن برگان می باشد. ملچ : گونه ای از نارون می باشد که در جنگلهای متوسط از گرگان تا آستارا دیده می شود. در خانواده پهن برگان می باشد. دارای چوبی با بافت غیر متراکم و نیمه سنگین و نیمه سخت می باشد. رنگ آن قهوه ای روشن تا کرم تیره می باشد. از چوبهای گران قیمت به حساب می آید و در ساخت دربهای تمام چوب از آن استفاده می شود و از روکش آن نیز در ساخت دربهای پرسی استفاده می شود. کاج : از خانواده سوزنی برگان است و بیشتر وارداتی است. به چوب روسی معروف می باشد. چوبی سبک به رنگ سفید تا کرم می باشد. دارای گره های زیادی می باشد. بافت درشتی دارد و چوب آن نسبتا سبک و نرم است. در ساخت دربهای تمام چوب و کلاف یا چهارچوب دربهای پرسی استفاده می شود. بیشترین کاربرد را در ساخت درب و پنجره در ایران را دارد. این چوب بعلت نرم بودن، راحت کار کردن با آن و بازی نکردن استفاده زیادی دارد. بلوط : چوب بلوط که از شمال‌غربی تا جنوب‌شرقی رشته‌کوه زاگرس وجود دارد چوبی نیمه سخت و نیمه سنگین است، بافتی درشت و رنگ قهوه ای روشن تا تیره دارد و در برابر سایش و رطوبت مقاومت زیادی دارد. از چوب بلوط استفاده های زیادی میشود که از جمله آن می توان به کاربرد آن در صنعت درسازی نیز اشاره نمود. باید دقت کرد که حتما برای ساخت درب یا پنجره از هر چوبی که استفاده می کنید چوبی باشد کاملا خشک با رطوبت 10-8 % . وجود رطوبت باعث پیچیدگی کلاف شده و درب ساخته شده تاب برداشته و قابل استفاده نمی باشد.

آلتن بر تکیه بر دانش فنی بالای مهندسین این مجموعه با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا در زمینه تولید پارکت های تمام چوب (solid( بالاترین کیفیت این محصول را در بازار ایران ارائه می کند. در کنار موارد یاد شده تهیه و استفاده از بهترین مواد اولیه جهت تولید محصولات کمک شایانی به دوام و ماندگاری این محصول در طولانی مدت می کند.
استفاده از پارکت در سالهای گذشته به دلایل مختلف مانند نصب نادرست, استفاده از مواد اولیه با کیفیت پایین و نگهداری نادرست و فرهنگ غلط استفاده خیلی مورد استقبال قرار نمی گرفت.ما برآنیم تا با ارائه محصولات با کیفیت بسیار بالا, ارائه خدمات پس از فروش مناسب و فرهنگ سازی در جایگاه از دست رفته این محصول را به آن باز گردانیم.